Jak zrobić łóżko z palet?

30 września 2019

Jak zrobić łóżko z palet? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób poszukujących tanich, a zarazem ekologicznych rozwiązań do swoich wnętrz. Meble z palet cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, bowiem doskonale wpisują się w nurt eko, naturalny, organiczny. Gdzie kupić palety, które będą odpowiednie do stworzenia łóżka? Jak je zrobić krok po kroku? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Wybór materiału na łóżko
  • Zakup palet
  • Łączenie ze sobą europalet

Z wpisu dowiesz się, jakie kolejno kroki trzeba wykonać, aby zrobić łóżko z palet.

Wybór materiału na łóżko

Po pierwsze musimy oczywiście wybrać odpowiedni materiał do budowy łóżka. Najlepiej sprawdzą się europalety z drewna, które nazywa się również paletami euro. Ich standardowe rozmiary wynoszą 120 cm długości x 80 cm szerokości oraz 14,4 cm wysokości. Grubość desek, z jakich są wykonane palety tego rodzaju, wynosi 22 milimetry, co przekłada się na nośność do 800 kg! Jedna paleta tego typu waży nawet 25 kg. Jeśli zależy nam na niższej wadze, można wybrać drewniane palety budowlane o podobnych wymiarach.

Zakup palet

Gdy już wiemy, jakie palety będą nam potrzebne, trzeba ustalić ich liczbę. Będzie ona uzależniona od samego projektu łóżka. Ważne, aby podest był szerszy niż materac. To dlatego potrzebne będą co najmniej cztery drewniane europalety lub osiem, jeśli chcemy stworzyć podwójną warstwę. Przy materacu 160 cm potrzebnych będzie już 6 lub 12 palet.

Jeżeli chcemy wykonać zagłówek, trzeba będzie dokupić jeszcze dodatkowe palety. Skąd wziąć palety na łóżko? Najlepiej skorzystać ze skupu palet. Cena jednego elementu europalety to ok. 50 zł.

Łączenie ze sobą europalet

Gdy już mamy palety, przygotowujemy odpowiednie narzędzia. Najpierw szlifujemy deski. Później łączymy poszczególne elementy, aby zniwelować ryzyko przesuwania. Najpopularniejsze są metalowe płaskowniki budowlane do drewna. Płaskownik dodatkowo zabezpieczamy filcem, aby nie porysować podłogi.

Ostatnie etapy to wykańczanie naszego łóżka z palet. Można zostawić je surowe lub zdecydować się na ich pomalowanie. Bardzo ciekawie prezentuje się łóżko z palet w kolorze bieli.