Jak wygląda rynek sprzedaży palet w Polsce?

18 maja 2018

W 2017 roku Polska zajęła 2. miejsce pod względem produkcji palet na całym świecie! Od tego czasu rozwija się coraz bardziej w tym aspekcie, co przełożyło się też na popularność mebli z palet. Czego jeszcze można dowiedzieć się o produkcji palet w Polsce? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Trochę szczegółowych danych

W Polsce w 2017 r. 150 producentów wyprodukowało łącznie 25,6 milionów europalet – to o ponad 5 procent więcej niż w 2016 r. Więcej produkują jedynie Niemcy. Zdecydowana większość z nich (ponad 21 milionów) to palety typu EUR o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm. Do tego w Polsce naprawiono ponad 10 milionów palet, co daje o około 300 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Zauważono też tendencję do kupowania palet używanych w skupach – jak widać, przedsiębiorcy wolą stawiać na palety używane, ale także w dobrym stanie i o wiele tańsze niż te nowe.

Ile warty jest rynek paletowy w Polsce?

Mimo tych szczegółowych danych trudno jest precyzyjnie określić prawdziwą wartość rynku palet w Polsce. Wartość znajdujących się w obrocie palet zwrotnych typu EUR szacuje się na ok. 250 milionów euro! Należy przy tym mieć na uwadze, że liczby opisujące wartość rynku paletowego dotyczą najczęściej opakowań certyfikowanych. Ich obrót jest nadzorowany przez Polski Komitet Narodowy EPAL i to właśnie ta organizacja szacuje wartość rynku.

Problemy rynku paletowego w Polsce

Można ich nieco zauważyć. Głównym problemem jest handel podrobionymi paletami, czyli takimi, które nie posiadają certyfikatu EPAL i nie są zgodne z normami UE. Po wprowadzeniu nowelizacji Ustawy o Własności Przemysłowej w 2007 roku okazało się, że blisko 70 procent palet nie spełnia prawnych standardów. Nowelizacja Ustawy uzmysłowiła przedsiębiorcom, jak bardzo nieefektywny jest system wymiany palet i zmusiła firmy uczestniczące w łańcuchu dostaw do oczyszczenia systemu z palet będących zwykłymi podróbkami. Obecnie jest ich mniej, a przedsiębiorcy i dostawcy działają zgodnie z prawem – według oficjalnych danych 17 mln legalnie wyprodukowanych palet EUR zasila co roku system dystrybucji w Polsce.