Euro paleta czy palety przemysłowe – które wybrać na meble do domu?

25 sierpnia 2017

 

Meble wykonane z palet są w cenie – unikatowe, designerskie i co najważniejsze, niedrogie oraz możliwe do zrobienia samemu. Właśnie, jeśli chcesz stworzyć je samodzielnie, ale nie wiesz, czy zdecydować się na euro palety czy palety przemysłowe, spieszymy z wyjaśnieniem różnicy pomiędzy nimi.

Euro paleta

Euro-palety są licencjonowane, chronione przepisami, posiadają specjalny atest i są prawidłowo oznakowane. Dzięki temu wszelkie jej aspekty, takie jak wielkość, wymiary, wygląd czy trwałość (nośność) są ściśle określone i to sprawia, że dobrym wyborem z pewnością okaże się właśnie europaleta. Meble zrobione z euro palet zawsze będą świetnie się prezentować, ponieważ euro palety pasują po nałożeniu na siebie, bez względu na ułożenie poziome czy pionowe.

Palety przemysłowe

Paleta przemysłowa również nadaje się na mebel, ale sprawa z nią nie jest już taka oczywista i prosta jak z europaletą. Mają bardzo podobny wygląd do euro palet, ale są mniej starannie wykonane. Mimo tego meble stworzone z palet przemysłowych wyglądają nawet jeszcze bardziej okazale i przynoszą więcej satysfakcji, że udało się je zrobić. Dlatego polecamy je osobom lubiącym wyzwania!

Palety przemysłowe mogą się od siebie nieco różnić wysokością, szerokością i długością. Wpływ na to ma głównie wielkość desek i kostek użytych do ich produkcji. Różnica ta może wynosić nawet od 0,5 do 1,5 cm. Warto zatem przed przystąpieniem do wykonywania mebli wszystko dokładnie wymierzyć, aby na końcowym etapie prac nie okazało się, że po przycięciu i przeszlifowaniu zabrakło gdzieś pół centymetra.

Palety w domu – co jeszcze warto wiedzieć?

Weź pod uwagę także to, że euro-paleta waży trochę więcej niż paleta przemysłowa. Masz więc do wyboru meble bardziej zwarte i trwałe lub lżejsze i mniej zaawansowane konstrukcyjnie. Zarówno euro paleta, jak i paleta przemysłowa korzysta z kostek drewnianych lub wiórowych. W euro paletach kostki będą całe i odpowiednio sprofilowane, natomiast w paletach przemysłowych kostki mogą mieć różną wielkość.

Jaki jest zatem werdykt? Prawdopodobnie lepszym wyborem okaże się europaleta. Meble z niej zrobione będą z pewnością okazałe i trwałe. Jednak tak naprawdę wiele zależy od samego mebla: jego kształtu, wielkości oraz oczywiście przeznaczenia. Marzą Ci się meble z palet? Mazowieckie to nasza grupa klientów. Zajmujemy się skupem i sprzedażą palet na tym terenie. Serdecznie zapraszamy!