Czemu palety drewniane są lepsze od plastikowych?

30 listopada 2017

Palety drewniane są dziś bardzo często spotykane w logistyce, ponieważ służą do przewozu rozmaitych towarów. Można powiedzieć, że wyprzedziły popularnością palety wykonane z innych materiałów, np. z plastiku. Dlaczego?

Zalety palet drewnianych

Powodem, dla którego palety z drewna są częściej stosowane niż palety z plastiku jest fakt, że posiadają o wiele więcej zalet, a korzystanie z nich przynosi duże korzyści.

Niska cena

To właśnie to kryterium wpłynęło na to, że palety tego typu stały się tak niezwykle popularne. To ważne dla tcyh przedsiębiorców, którym zależy na redukcji kosztów w transporcie. Palety są przede wszystkim tanie w produkcji i w naprawie. Z kolei palety plastikowe cechują się o wiele większą ceną, która niektórych może po prostu odstraszać. To samo dotyczy palet wykonywanych na specjalne zamówienie, które z założenia są droższe. Teraz pomyśl, ile będzie kosztować paleta plastikowa o niestandardowych wymiarach…

Łatwość renowacji

Palety drewniane są bardzo łatwe w naprawie. Składają się z różnej wielkości desek i klocków z drewna, które bez problemu można wymienić na nowe w przypadku zniszczenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku palet z plastiku, których po prostu nie da się poddać renowacji. W przypadku pęknięcia czy złamania palety plastikowej, jedynce, co można zrobić, to zmielić ją w celu wykonania nowej albo po prostu nabyć następną.

Dbałość o środowisko naturalne

Drewno jest materiałem ekologicznym i biodegradowalnym, więc produkcja oraz korzystanie z palet z tego właśnie materiału nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. To kolejna bardzo ważna zaleta w czasach, kiedy zanieczyszczenie na świecie jest coraz większe, a ludzie starają się być bardziej eko w każdym aspekcie życia. Palety, kiedy nie nadają się już do użytku, można po prostu przerobić na papier. Nie ma takiej możliwości w przypadku palet plastikowych.