Co wyróżnia paletę euro?

9 czerwca 2021

Chcesz wiedzieć jakie cechy powinna posiadać każda paleta euro? Skorzystaj z bogatego asortymentu dostępnego w dobrym punkcie skupu palet Maxpal.

Wstęp
Paleta euro – czy jest nią każda paleta drewniana? Oczywiście, że nie. Rynek palet jest bardzo zróżnicowany, a występujące na nim palety różnić się będą nie tylko wielkością, ale również i przeznaczeniem. Warto wiedzieć jednak, że najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym rodzajem palet drewnianych pozostają palety euro. Co je wyróżnia? Sprawdziliśmy to. Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Streszczenie artykułu
Standardowe rozmiary oraz niezbędne oznaczenia techniczne – to najważniejsze wyróżniki decydujące o tym, że daną paletę drewnianą można określić mianem europalety. Co najważniejsze zaś – teraz z powodzeniem kupić można nie tylko najwyższej jakości palety nowe, ale również palety używane. Czy warto? Oczywiście, że tak! Oferta palet dostępnych w dobrym punkcie ich skupu jest naprawdę bardzo szeroka i różnorodna. Każdy klient z pewnością będzie mógł znaleźć coś dla siebie!

Spis treści
Wstęp
Standardowe wymiary
Nieprzypadkowa konstrukcja

Artykuł
Palety euro są obecnie najczęściej wykorzystywanymi paletami. Ich popularność bierze się nie tylko ze standardowego rozmiaru, ale również i z wszechstronnego zastosowania. Jakie jednak cechy takich palet decydować będą o tym, że są one określane mianem europalet? O tym w dalszej części naszego wpisu.

Standardowe wymiary
Główną cechą odróżniającą palety euro od innego rodzaju palet drewnianych pozostają ich wymiary, w tym również waga. O tym, jakie wymagania powinna spełniać paleta euro, decyduje norma europejska: UNE-EN 13698-1. Zgodnie z jej założeniami więc, wymiary palety euro powinny wynosić 1200 x 800 mm. Unormowana jest również waga takiej palety, która wynosi około 25 kg oraz jej nośność. Ta ostatnia uzależniona jest od sposobu rozłożenia towarów i wynosić może od 1000 do 1500 kg. Nośność wzrasta wówczas, gdy towary magazynowane na palecie nie są wraz z nią przemieszczane. Wyniesie wówczas nawet do 4000 kg – jednak jest to tylko i wyłącznie nośność statyczna.

Nieprzypadkowa konstrukcja
Europalety wyróżniać się będą także konstrukcją. Zastosowano w nich skosy w czterech rogach oraz ostre górne krawędzie fazowanych prowadnic, które znacznie ułatwiają wyciąganie składowanych palet. Do tego prawy wspornik w tego rodzaju paletach powinien posiadać znak EUR w owalu. Nie bez znaczenia jest także oznaczenie alfanumeryczne, które ma być zastosowane według wzoru: 000 – numer licencji producenta, 0 – rok produkcji, 00 – miesiąc produkcji. Okazuje się, że duże znaczenie ma też kolor klamry: czarny oznacza I poziom kontroli, żółty zaś – II poziom kontroli. W przypadku palet naprawianych, czyli pochodzących z recyklingu, produkt powinien mieć tzw. Gwóźdź certyfikujący, na który składać się będzie oznaczenie: PL – nazwa kraju wykonania naprawy, EPAL – oznaczenie w owalu oraz 000 jako oznaczenie numeru licencji. Ponadto palety euro wyprodukowane po 1 stycznia 2010 roku muszą także przejść obowiązkową termiczną obróbkę fitosanitarną ISPM15, potwierdzoną nadaniem znaku IPPC. Wszystkie ze wspomnianych oznaczeń są absolutnie niezbędne do tego, by paleta euro mogła być określana mianem europalety właśnie.