Skąd w logistyce wzięły się europalety?

29 sierpnia 2018

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu firm bez europalet. To standard w czynnościach logistycznych związanych z przewożeniem różnorodnych towarów. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie początki ma europaleta i skąd pomysł na jej wykorzystywanie? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule!

Dawne czasy

Można stwierdzić, że dzisiejsza europaleta powstała z połączenia dwóch dawnych wynalazków. Pierwszym z nich jest drewniana lub metalowa płyta, natomiast wynalazek numer dwa to wózek transportowy. Obie te rzeczy pojawiły się na świecie setki lat temu, jednak zyskały uwagę dopiero na początku XX wieku, napędzając się wzajemnie. Od razu da się też zauważyć, że ów wózek jest prototypem dzisiejszego wózka widłowego. W latach 30-tych zaczęto dopasowywać wspomniane płyty w taki sposób, by bez problemu dało się je wsunąć nad podnośnik. Udało się – niektóre firmy kupowały zapasy płyt z niewielkimi podporami.

II wojna światowa

Potem nastąpiło coś, co wpłynęło na szybki rozwój palet – a mianowicie II wojna światowa. Wojsko potrzebowało szybkich możliwości transportu towarów i zastanawiało się, jak usprawnić logistykę w najlepszy z możliwych sposobów. Na pomysł nie trzeba było długo czekać – nikt nie miał wątpliwości, że należy wykorzystać także palety. Było to nowe rozwiązanie, nieznane za bardzo przed wybuchem wojny, ale postanowiono dać im szansę ze względu na dobre rokowania. Decyzja ta była jak najbardziej trafna i z czasem na paletach wożono zarówno żywność dla żołnierzy, jak i najróżniejsze rodzaje pocisków.

Czasy po wojnie

Po zakończeniu wojny palety wciąż były w cenie – tak bardzo, że zaczęto je patentować. W 1945 roku jedną z nich paleta, do której widły można było wsunąć ze wszystkich czterech stron. Prawdziwy przełom w powszechnym wykorzystywaniu palet nastąpił dwa lata później (1947), kiedy to szwedzka firma BT Industries stworzyła pierwszą ręczną paletę. W 1949 roku firma ta wyprodukowała dla kolei szwedzkich paletę, która wyglądała wtedy tak samo, jak dzisiejsze europalety i stała się ich najwierniejszym prototypem.