Przygotowanie towarów do transportu. Rady i wskazówki

26 września 2017

Każdy pracownik logistyki wie, że nie może tak po prostu załadować dowolnego towaru na palecie bez wcześniejszej koncepcji, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który wyjaśnia, co można przewozić i w jaki sposób.

Jakie towary przewozimy dzięki paletom?

Warto zacząć od tego pytania. Na paletach można układać towary z różnych branż. Najcześciej jest to rynek spożywczy (warzywa i owoce, ale również produkty w opakowaniach, np. kawa czy herbata), papierniczy (najrozmaitsze przybory biurowe i szkolne), budowlany (kleje, cement) oraz modowy (odzież i obuwie). Często sposób układania zależy właśnie od rodzaju przewożonego towaru.

Jak układać towar na palecie?

Układanie ładunków na palecie skupia się wokół trzech uniwersalnych zasad:

  • Towar nie powinien wykraczać poza jej obszar.
  • Towar przewozi się na paletach płaskich o wymiarach 800 x 1200 mm.
  • Środek ciężkości powinien znajdować się w centrum pola palety.

Do przytwierdzania towaru na palecie najlepiej użyć taśmy ze stali niskowęglowej walcowanej na zimno lub taśmy polipropylenowej. Innym rozwiązaniem są folie termokurczliwe polietylenowe tzw. folie stretch. Po nałożeniu w formie pokrowca i ogrzaniu do temperatury plastyczności, folia skurcza się, mocno przylegając do palety i umieszczonego na niej towaru.

Układanie towarów za pomocą metody warstwowej

Kolejnym sposobem układania towarów jest sztaplowanie. Polega na warstwowym nakładaniu towarów, dzięki czemu oszczędzasz miejsce i możesz w sposób kompaktowy rozlokować ładunek. To świetne rozwiązanie w przypadku niewielkiej powierzchni składowania. Pomocne okażą się również palety słupkowe, którym celem jest sztaplowanie towarów w kilkupoziomowe konstrukcje.
W czasie transportu występować mogą różnego rodzaju losowe warunki niosące ze sobą zagrożenia dla stanu transportowanych towarów, np. wilgoć, działanie słońca czy innych czynników pogodowych. Trzeba więc dokładnie postarać się podczas układania i zabezpieczania towaru, aby uniknąć zniszczenia towaru na palecie.