Palety euro, a palety przemysłowe – czym się różnią?
Chcesz poznać najważniejsze różnice między paletami euro, a paletami przemysłowymi? Zapraszamy do lektury artykułu naszych ekspertów. Wybierz jakość!
Wstęp
Rynek używanych palet drewnianych jest bardzo bogaty – w dobrym punkcie ich skupu znaleźć można mnóstwo palet w doskonałym stanie technicznych, dostępnych w bardzo korzystnych cenach. Po co więc przepłacać, kupując palety nowe, jeśli z równie dużym powodzeniem można ponownie wykorzystać palety używane? Warto wiedzieć jednak, czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje palet.
Streszczenie artykułu
Różnią się wymiarami, rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, wagą i nośnością. To najważniejsze różnice występujące między paletami euro a paletami przemysłowymi. Oba rodzaje jednak pozwalają na znaczne obniżenie kosztów transportu. Warto korzystać z ich funkcjonalności!
Spis treści
1. Wstęp
2. Palety euro – co warto o nich wiedzieć?
3. Palety przemysłowe – charakterystyka
4. Obniżenie kosztów transportu
Artykuł
Palety euro zaliczane są do jednych z najczęściej kupowanych, poszukiwanych i eksploatowanych palet drewnianych. W punkcie skupu palet używanych jednak znaleźć można także liczne palety przemysłowe. Czym różnić się będą między sobą europalety, a palety przemysłowe? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w naszym wpisie.
Palety euro – co warto o nich wiedzieć?
Po czym poznać europaletę? Przede wszystkim po sposobie jej oznaczenia. Z powodzeniem znaleźć więc można takie palety z oznaczeniem „EUR” lub „EPAL” na boku. Co więcej, tego rodzaju palety nie mogą być produkowane czy naprawiane przez firmy nieposiadające specjalnych licencji. Jedynym uprawnieniem do produkcji czy fachowej naprawy tego typu palety pozostaje posiadanie licencji EPAL.
Do tego palety euro powinny spełniać szereg różnych wymagań – ich waga wynosi 25 kg i umożliwia transport towarów o masie od 1000 do nawet 1500 kg. Palety euro to produkty o standardowych wymiarach 1200 x 800 x 144 mm. Dodatkowo w ich produkcji wykorzystuje się lite drewno (do zbudowania blatu oraz płóz wzdłuż palety) lub drewno rozdrobnione – dopuszczalne jedynie przy produkcji wsporników. W dobrym punkcie skupu palet używanych znaleźć można jasne palety bez uszkodzeń, palety ciemniejsze bez większych uszkodzeń, jak też palety ciemne, które mimo posiadanych uszkodzeń, wciąż nadają się do użytku.
Palety przemysłowe – charakterystyka
Nieustandaryzowane rozmiary, słabsza jakość wykonania i stan techniczny – tak w dużym skrócie można by scharakteryzować palety przemysłowe. Te mogą się między sobą różnić zarówno wagą, jak i nośnością oraz rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Nierzadko jednak doskonale sprawdzają się w transporcie towarów oraz ich magazynowaniu. Mimo tego, że najczęściej nie można ich wykorzystać do transportu z wykorzystaniem wózków widłowych, i tak znajdą szerokie zastosowanie w szeroko pojętej logistyce.
Obniżenie kosztów transportu
Wykorzystanie używanych palet drewnianych w dobrym stanie technicznym korzystnie wpływa na przechowywanie i transport różnorodnych towarów, ale nie tylko. Dodatkowo pozwoli na znaczne obniżenie kosztów przewozu towarów, a przez to także usprawnia cały proces. Warto podkreślić również, że do ich produkcji nie jest konieczne zastosowanie obróbki chemicznej. Dzięki temu, że palety są wykonane z naturalnych materiałów, obniża się też znacznie produkcja dwutlenku węgla.