Palety drewniane czy plastikowe?

28 czerwca 2019

Aby klasyczne drewniany palety, zastąpił odpowiednik wykonany z plastiku potrzeba jeszcze trochę czasu. Zastosowanie ich będzie wiązało się ze zmianą przyzwyczajeń oraz standardów w logistyce i transporcie. Drewniane nie mają sobie równych, jeżeli chodzi o cenę zakupu. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się kosztom eksploatacji, opłacalność ich już nie jest taka oczywista.

Warto również zaznaczyć, że palety z tworzywa sztucznego posłużą nam przez wiele lat. Posiadają również stałą tarę, co jest bardzo ważne podczas eksploatacji. Są też higieniczne i nie sprawiają problemów przy codziennej pracy. Ich trwałość jest widoczna gołym okiem oraz znana, nie tak jak w przypadku drewnianych odpowiedników. Przeprowadzone przez ekspertów doświadczenia, udowadniają, że wykonana z plastiku paleta może wytrzymać przez nawet 2700 lat. Natomiast drewniana bez jakichkolwiek napraw – rok. Wnioski nasuwają się więc same.

W każdej branży

Palety z tworzywa sztucznego w dzisiejszych czasach to praktycznie standard. W ofercie znajdziemy wszystkie pożądane wymiary oraz wiele wariantów wykonania, aktualnie możemy spotkać je w każdej branży, również w transporcie.

Nie oznacza to jednak, że klasyczna drewniana odchodzi w niepamięć. Produkty są cały czas wykorzystywane, jednak prawdą jest, że zaczynają mieć coraz mniejsze znaczenie. Dostawcy plastikowych odpowiedników zapewniają, że są przyjazne dla środowiska, odporne ma wszelkiego typu chemię, trwalsze, lżejsze, a najważniejszą kwestię w końcowej kalkulacji stanowi cena.

Czy mają rację?

Przed podjęciem decyzji o zakupie plastikowych palet, warto przeanalizować, jakie będzie ich przeznaczenie i w jakich warunkach będą używane. Producenci bardzo dbają o to, aby były zaprojektowane na miarę potrzeb klienta. Dlatego też znajdziemy specjalnie przeznaczone do artykułów spożywczych, dla farmacji, logistyki, w także do drukarni.

Każda paleta jest dostosowana do potrzeb, dzięki czemu spełnia wymagania konkretnej branży. Na przykład dla spożywczego przemysłu, palety są mocne, wykonane z materiału, który może mieć bezpośredni kontakt z żywnością oraz łatwo je utrzymać w czystości. Z kolei dla transportu i logistyki powinny być w szczególności lekkie, tanie i sztaplowane w sposób, który pozwoli oszczędzić miejsce.

Specjaliści podkreślają, że palety przede wszystkim powinny spełniać odpowiadające standardy wymiarowe, umowne, które stosowane są przez większość użytkowników.

Najpopularniejszymi wymiarami charakteryzują się palety euro 120 cm x 80 cm, a także przemysłowe 120 cm x 100 cm. Następnie ważnym czynnikiem jest ich masa, gdyż istotne w wielu przypadkach jest to, aby waga przesyłki była jak najmniejsza. Warto zaznaczyć, że na przykład w transporcie spożywczych produktów możemy napotkać
konieczność użycia palety wymienialnej, posiadającej certyfikowane parametry dotyczące wagi i miary.

Podsumowanie

Nie pozostawia wątpliwości, że palety z tworzywa sztucznego łatwiej utrzymać w czystości, wyeliminować bakterie, czy drobnoustroje. Bez wahania można je myć i dezynfekować, co pozwala nawet na wyeliminowanie pleśni. Cechy te mają szczególne znaczenie przy transporcie produktów spożywczych, który nakłada na firmy bardzo rygorystyczne wymagania pod tym względem. W tym przemyśle, szczególnie zalecane są całkowicie zamknięte, bez ożebrowania na zewnątrz tzw. palety higieniczne. Użycie zanieczyszczonych palet może skutkować bardzo kosztownymi konsekwencjami epidemiologicznymi.