Meble z drewnianych palet do pokoju dziecięcego

27 września 2018

Zastanawiasz się, w jaki sposób wykorzystać palety z drewna w pokoju Twojego dziecka? A co powiesz na unikalne meble, takie jak stolik i mała ławeczka? W sam raz do kąciku zabaw! Zobacz nasze pomysły i zainspiruj się!

Mała wskazówka na początek: na meble dziecięce wybierz małe palety, których nie trzeba będzie za bardzo przycinać – oszczędzi Ci to dużo czasu i siły. Możesz np. wziąć połowę tradycyjnych rozmiarów palety o wymiarach 800 × 600 × 144 mm. Raczej zrezygnuj z europalet albo postaw przynajmniej na jej najmniejszą wersję. Europalety są cięższe od zwykłych palet, a dziecięce mebelki powinny być łatwe w przesuwaniu.

Stolik dla dziecka z europalet

Na początku musisz dokładnie oszlifować paletę (albo jej wybraną część). Następnie pod lupę (albo raczej wyrzynarkę) idzie blat. Polecamy wykorzystać jeden większy kawałek na całość, niż składać go z kilku mniejszych elementów – tak jest po prostu szybciej i łatwiej. Blat może być prosty, czyli w formie prostokąta albo koła bądź o fantazyjnym kształcie (ku uciesze Twojej pociechy), np. jakiegoś zwierzątka. Blat należy pomalować farbą w kolorze odpowiadającym dziecku (w końcu to dla niego robisz ten mebel!), a po wyschnięciu zamontować go do stolika za pomocą wkrętarki. Za nogi stolika posłużą Ci bardzo dobrze cztery podobnej długości ścinki drewna. Je również warto pomalować na ulubiony kolor dziecka.

Ławeczka jako para do stolika

Ławeczka jest prostsza w wykonaniu aniżeli stolik. Najpierw odetnij jedną część palety o szerokości trzech desek. Potem dokładne i staranne wyszlifuj jej krawędzie i nierówne fragmenty powierzchni. Jeśli zauważyłeś wystające gwoździe, usuń je i zastąp nowymi, znacznie solidniejszymi. Całość zaimpregnuj, pomaluj w odcieniach, które lubi Twój maluch (i które pasują do stoliczka) i gotowe!

Pamiętaj!

Postaw na farby nietoksyczne, które są przeznaczone do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Zawsze będzie można wystawić je na taras lub do ogrodu bez obaw, że zaszkodzi im deszcz. Poza tym bezpieczeństwo i zdrowie Twojego maluszka jest najważniejsze!