Ile kosztuje europaleta? Cena i jej składowe

17 maja 2017

Europaleta to obecnie bardzo pożądany towar na rynku. Dlaczego? Niegdyś stanowiła jedynie produkt czysto logistyczny, dziś jej zalety są wykorzystywane także w designie i projektowaniu mebli. Zobacz, ile kosztuje europaleta i od czego zależy jej cena.

Po pierwsze: jakość

Certyfikowane europalety cechują się wysoką jakością, ponieważ z założenia mają służyć przez długi czas. Aby ją wyprodukować, niezbędna jest licencja, a naprawa poza licencjonowanym punktem wiąże się z uczynieniem jej tzw. paletą jednorazową. Trzeba więc liczyć się z tym, że produkty posiadające oryginalne oznaczenia EUR lub EPAL kosztują więcej niż przemysłowe palety z drewna. Czy to się opłaca? W przypadku regularnego korzystania z palet – jak najbardziej. Jednak gdy inwestycja w europaletę ma być jednorazowa, korzystniejszym rozwiązaniem będzie kupno tańszego odpowiednika.

Po drugie: wymiary i stan techniczny

Kolejne kwestie, które mają wpływ na cenę europalety, to jej wielkość, waga i stan techniczny. Cena nowej europalety to koszt nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę. Palety euro w dobrym stanie technicznym można znaleźć też w wielu skupach zlokalizowanych na terenie całej Polski. Warto więc zapoznać się z cenami skupu palet nie jednego, a kilku.

Po trzecie: koszty wytworzenia

Cena palety euro zależy również od ilości i jakości materiałów potrzebnych do jej wykonania. Pod uwagę bierze się takie aspkety jak ilość wykorzystanego surowca oraz ilości gwoździ potrzebnych do jej zbicia. Oczywiście znaczenie ma również rodzaj desek, podstawek, wsporników czy mocowań na stale umieszonych w palecie. Bardzo ważną rzeczą determinującą koszt europalety jest również transport.

Gdy chcesz sprzedać europaletę w skupie

Ile wynosi cena palety euro w skupie? Podobnie jak ze sprzedażą, tak i cena europalety w przypadku skupu zależy od wielu aspektów. Za certyfikowaną paletę EUR lub EPAL w dobrym stanie technicznym otrzyma się znacznie więcej niż za paletę jednorazową. Europalety uszkodzone lub pozbawione certyfikatu, czyli takie, które naprawiono przez nielicencjonowany punkt, wyceniane są zazwyczaj indywidualnie. Najczęściej skupy przyjmują je za kilka złotych od sztuki, jednak oferty mogą znacznie się różnić w zależności od np. miejsca prowadzenia skupu czy spersonalizowanych zasad cenowych. Dlatego cennik skupu palet jest zwykle indywidualny.

Co jest tańsze – paleta drewniana czy plastikowa?

Ile kosztuje paleta drewniana? Jak wiesz z poprzednich akapitów, koszt europalety jest w dużej mierze uzależniony od konkretnego skupu czy dostawcy. Warto jednak dodać, że paleta drewniana jest dużo tańsza niż paleta plastikowa – nawet kilkukrotnie! Ponadto palet drewnianych możesz używać dłużej, bo gdy się zniszczą, można je łatwo naprawić. Uszkodzone palety plastikowe natomiast nadają się już tylko do wyrzucenia. Dlatego jeśli w swoim zakupie kierujesz się przede wszystkim ceną euro palety i jej uzytecznością, wybierz palety drewniane bez wahania.