Jak zrobić sofę z palet na balkon?

14 stycznia 2019

Sofa i kanapa z palet to znakomity i ekologiczny pomysł, dzięki któremu Twój balkon stanie się miejscem wypoczynku nie tylko latem. Własnoręcznie wykonane meble, zmienią go w przytulny zakątek, który pozwoli Ci spędzać jeszcze więcej czasu na świeżym powietrzu. Jak wykonać taki produkt samodzielnie? Zapraszamy do artykułu.

Meble z palet

Do niedawna palety nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wykorzystywane głównie do transportu, po zużyciu były utylizowane. Dziś meble z palet, które można wykonać samodzielnie, stały się elementem trendu eko, powiązanego z wtórnym wykorzystywaniem naturalnych surowców. To wszystko stało się możliwe dzięki wielu czynnikom takim jak chęć zaoszczędzenia pieniędzy oraz uzyskania efektownej aranżacji. Meble wykonane z palet są proste do wykonania i znakomicie wyglądają w otoczeniu kwiatów i zieleni.

Elementy niezbędne do wykonania sofy na balkon z palety

Do wykonania sofy balkonowej z palety potrzebujesz kilku materiałów, dostępnych w każdym sklepie budowlanym.

  • 2 lub 3 palety w wybranym przez Ciebie rozmiarze;
  • piła;
  • młotek i gwoździe;
  • wkrętarka;
  • pędzel oraz farba do drewna w wybranym wcześniej kolorze;
  • kawałek drewna, lub deski;
  • centymetr, lub miarka;
  • lakier służący do zabezpieczenia drewna przed czynnikami atmosferycznymi;
  • materac w wybranym rozmiarze;
  • gruby papier ścierny.

Instrukcja montażu

Jeżeli zgromadziłeś już wszystkie niezbędne materiały, możesz zacząć działać. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie palety pod kątem jej zużycia. Zwróć uwagę czy nie jest złamana lub pęknięta. Następnie za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, wygładź znajdujące się na niej nierówności. W celu wykonania oparcia najlepszym rozwiązaniem będą gładkie deski w wybranym rozmiarze oraz listewki dopasowane do długości palet i wysokości oparcia.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie palety przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych takich jak deszcz, wilgoć czy słońce. W tym celu najlepiej sprawdzi się przeciwpleśniowy środek do gruntowania drewna – który należy użyć na początku. Po wyschnięciu palety polakieruj ją dopasowanym do drewna lakierem. Dzięki temu zapewnisz jej długą żywotność i odporność. Kolejny etap jest zależny od efektu, który chcesz osiągnąć. W przypadku łóżka lub sofy możesz połączyć ze sobą dwie palety. W celu podwyższenia mebli przykręć do produktu drewniane nogi w wysokości 10 cm. Sposobów na modyfikację jest wiele. Jednym z nich jest wykorzystanie listwy, która spina oparcia sofy. Element powinien sięgać do ziemi tak, abyś w prosty sposób mógł przykręcić ją do nóżek siedziska. Na tak przygotowaną sofę połóż poduszki i materac, ale pamiętaj, że muszą być przeznaczone do użytku na dworze.