Jak pomalować drewnianą paletę?

28 października 2018

Palety z drewna można w bardzo ciekawy sposób wykorzystać na wszelkiego rodzaju meble, np. stół, łóżko czy ławę. Są doskonałym wyborem także ze względu na to, że można je dopasować do całej aranżacji ze względu na możliwość ich pomalowania. Jak to starannie zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Przygotowanie

Zanim przystąpisz do nakładania farby, musisz najpierw odpowiednio przygotować do tego paletę – to chyba najważniejsza czynność w całym tym procesie! Co to znaczy „przygotować”? To np. pozbyć się z niej wystających gwoździ, zeszlifować drzazgi oraz uzupełnić nierówności szpachlą do drewna. Ponadto musisz usunąć powstały chociażby w trakcie szlifowania pył, odkurzyć, przetrzeć wilgotną ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. Wszystko po to, by zapewnić sobie odpowiednie podłoże do malowania – w końcu od tego zależy powodzenie lub klęska całej czynności. Poza tym odpowiednie przygotowanie ma wpływ nie tylko na osadzenie się farby, ale także na dalsze używanie palety.

Gruntowanie

Gruntowanie to proces, który ma na na celu utworzenie powłoki zabezpieczającej na powierzchni drewna. Taka powłoka gwarantuje lepsze osadzenie się farby oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych. Gruntowanie jest koniecznością, gdy myślisz o meblach z palet przeznaczonych na taras lub ogród. Aby usprawnić pracę i uzyskać prawdopodobieństwo jak najlepszych rezultatów, do gruntowania użyj wałka z krótkim włosiem. Powłokę nakładaj starannie na całej długości i szerokości palety. Potem powtórz czynność po upływie minimum 16 godzin.

Malowanie

Po tak przygotowanej i zagruntowanej palecie przychodzi czas na właściwe malowanie. W zupełności wystarczą 2 warstwy farby, jednak tę drugą można zaaplikować dopiero po 12 godzinach od wyschnięcia poprzedniej. Druga powłoka również wyschnie w 12 godzin, jednak do pełnej trwałości należy odczekać 5-7 dni.

I… gotowe! Paleta powinna być już sucha i odpowiednia do stworzenia z niej wymarzonego mebla. Teraz możesz uruchomić wyobraźnię i stworzyć z niej funkcjonalny, oryginalny dodatek do Twojego domu!