Jak odpowiednio zabezpieczyć towar na przesyłce paletowej?

20 grudnia 2018

Im większy rozmiar przesyłki paletowej, tym większe ryzyko jej uszkodzenia. Najczęściej dotyczy to tzw. przesyłek ciężkich (do 1 t wagi), w których mogą znajdować się np. sprzęty AGD, RTV lub materiały budowlane. Jak odpowiednio zabezpieczyć takie produkty na palecie do przesyłki? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego!

Jak zabezpieczyć towar na palecie? Podstawowe informacje

Podczas przygotowania przesyłki paletowej ogromne znaczenie ma już samo pakowanie. Precyzyjne i właściwe zabezpieczenie towaru umożliwi bezpieczne dostarczenie go do adresata, a tym samym zminimalizuje ryzyko zwrotu, które mogłoby być spowodowane jego uszkodzeniem w trakcie transportu.

Pakowanie należy zacząć od oceny stanu technicznego palety, na który składa się m.in. poprawność konstrukcji (czy nie jest uszkodzona? Czy palety nie są połamane?) oraz stan drewna (czy nie zaczyna gnić? Czy jest odpowiednio oszlifowane?). Podczas pakowania warto układać kartony na wzór „muru”, czyli tak, aby nieco nachodziły na siebie. Taki sposób zwiększa wytrzymałość całej przesyłki. Ponadto poszczególne paczki z towarem powinny być ustawione do siebie dość ciasno i prostopadle.

Niezmiernie ważne jest, by towar nie wystawał poza konstrukcję palety. W przeciwnym wypadku zachodzi ryzyko uszkodzenia tego wystającego towaru. Ponadto nieregularny kształt paczki może generować dodatkowe koszty. Z tego względu paleta powinna tworzyć zwartą, jak najbardziej płaską konstrukcję, jednak należy przy tym uważać, by nie zniszczyć nią towaru.

Dodatkowe zabezpieczenie przesyłki paletowej

Gdy już towar na palecie jest odpowiednio rozmieszczony i stabilny, całość należy zabezpieczyć za pomocą folii stretch, specjalnych taśm lub pasów. Można także dodatkowo wzmocnić górną krawędź oraz rogi przesyłki za wykorzystaniem kartonowych lub styropianowych wsporników. List przewozowy przykleja się na zewnątrz – koniecznie! To bardzo ważne, by nie umieszczać danych gdzieś wewnątrz przesyłki!