Jak impregnować meble z palet?

25 marca 2019

Meble wykonane z palet to nie tylko oszczędność pieniędzy i czasu, ale również elegancki element dekoracyjny, coraz częściej pojawiający się w polskich domach, na balkonach i w ogrodach. Jeśli zbudowałeś własną konstrukcję, ale zastanawiasz się jak sprawić, aby produkt służył przez wiele lat, w tym tekście dowiesz się o kilku metodach impregnacji mebli wykonanych z palet. Zapraszamy do lektury.

Impregnacja to podstawa

Kluczowe pytanie, jakie należy sobie zadać przed impregnacją mebli, dotyczy miejsca ich przeznaczenia. Palety, które trafią na zewnątrz, będą narażone na zmienne i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych takich jak woda i słońca, a co za tym idzie pojawieniem się grzybów i innych szkodników. Niestety potrafią one szybko osłabić strukturę drewna i spowodować szkody, których ze względu na niski koszt palety, nie będzie sensu naprawiać. Dlatego jak mówi przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Paleta na ogrodzie

Meble z palet, które trafią na dwór, powinny zostać szczegółowo zabezpieczone. Mimo tego, że żyjemy w klimacie umiarkowanym, to zmiany temperatury, lub deszcz występujący na przemian z silnym słońcem, mogą trwale uszkodzić nasze meble. Jeżeli dodamy do tego korniki i inne szkodniki, ryzyko znacząco się zwiększa. Z tego względu należy w odpowiedni sposób impregnować drewno. Dobrą propozycją będą preparaty takie jak popularny Bondex Wood Preserver, który zabezpiecza powierzchnię i chroni ją przed wyżej wymienionymi czynnikami.

Warto zaznaczyć, że najlepszej jakości impregnaty, oprócz funkcji zapobiegających szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych i pasożytniczych, potrafią zlikwidować obecne szkodniki i ogniska zapalne. W przypadku pomalowanych palet należy wybrać produkt bezbarwny, który nie zmieni koloru naszych mebli. Samo działanie produktów polega na wnikaniu w głąb struktury drewna i likwidacji grzybów oraz owadów. Większość producentów zaznacza, że trwałość działania impregnatów to około 10 lat. Dodatkowo najlepsze preparaty charakteryzują się brakiem zapachu, są przyjazne dla skóry i zostały wyprodukowane na bazie wody.

Lakierobejca

Niestety sam impregnat może nie zagwarantować pełnej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Potrzebny jest dodatkowy produkt, dekorujący i zabezpieczający drewno. Z tego względu warto wybrać lakierobejce impregnującą, która wnika w głąb drewna, zabezpiecza je przed działaniem światła, wody, mrozu i grzybów. Dodatkowo filtr UV pozwoli chronić meble przed szarzeniem i utratą koloru.