Europaleta-miniprzewodnik dla osób chcących stworzyć meble z europalet

19 kwietnia 2017

Jeszcze parę lat temu słowo „europaleta” znali tylko logistycy i magazynierzy. Dziś to jeden z najgorętszych trendów w designie; z europalet stawia się stoliki, ławy, półki, a nawet łóżka. Chcesz też mieć swoje modne meble? Europaleta świetnie się w tym sprawdzi. Najpierw jednak odpowiednio się do tego przygotuj.

Europaleta od podstaw – definicja

Europaleta to drewniany podest służący do transportowania większej ilości towaru i przewożony zazwyczaj na wózkach widłowych. Z tego względu, że używa się ich w magazynach, to ich kształt, wielkość i waga muszą być ściśle określone i zwykle te parametry są inne na każdym kontynencie – europaleta, jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywana w Europie. Licencjonowane europalety mają wypalone oznaczenie EUR i EPAL. Ich usunięcie jest bardzo trudne, ale też jest to w sumie niepotrzebne, bo znaki jeszcze bardziej nadają klimatu powstałym z nich meblom.

Europaleta – wymiary, waga

Wymiary, waga drewnianej europalety mogą być różne – są odmienne pod względem np. grubości desek. Oto te najpopularniejsze:

  • EUR – klasyczna europaleta. Waga: ok. 25 kg, wymiary: 1200x800x144 mm.
  • 1/2 EUR – zmniejszona europaleta. Waga: ok. 12 kg, wymiary: 800x600x144 mm.
  • powiększona EUR – zwiększona europaleta. Waga: ponad 30 kg, wymiary: 1200x1200x144 mm.
  • ISO – tzw. angielka-europaleta. Waga: ok. 17 kg, wymiary: 1200x1000x144 mm.

Dodatkowo na rynku można zauważyć jeszcze tzw. palety do kontenerów o wielkościach 1135×1133 mm lub 800×600 mm.

Europaleta – meble. Jak to się robi?

Nie musisz posiadać wielkich zdolności stolarskich, żeby postawić na „element budowlany”, jakim jest europaleta. Meble z powodzeniem wykonasz samodzielnie. Wystarczy dobry pomysł i odrobina cierpliwości!

Przed tworzeniem mebli z europalet pamiętaj, że nie są gładko oszlifowane. Musisz więc nastawić się na pracę ze szlifierką lub dobrym papierem ściernym. Surowe drewno warto zagruntować. Po dokładnym oczyszczeniu i wyrównaniu palety możesz z nią zrobić, co zechcesz: zmienić jej kolor, pomalować na gładko, zawoskować, wybielić (ten ostatni zabieg jest bardzo modny). Jeżeli europaleta będzie stała najczęściej na otwartym powietrzu, najlepiej jest ją polakierować specjalnymi środkami, by uodpornić drewno na szkodliwe warunki pogodowe. Można też palety pociąć, rozłożyć na części i zbudować z nich coś od nowa. W rzeczywistości ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Skąd wziąć europaletę na meble?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje europalety są licencjonowane i pochodzą z legalnego źródła, postaw na sprawdzony skup palet. Znajdziesz je tam używane, ale w doskonałym stanie. Przyjdź do nas – na pewno tam czeka na Ciebie Twoja europaleta!

Meble z europalet – cena

Nie da się określić jednoznacznej ceny mebli z europalet – wszystko zależy od ich rodzaju oraz ilości palet potrzebnych do ich wykonania. Pamiętaj jednak, że meble z europalet to gwarancja mody, stylu i oryginalności, a takie połączenie z pewnością jest bezcenne!