Różnice pomiędzy europaletą, a paletą przemysłową

22 listopada 2018

Istnieją zwolennicy zarówno palety EUR, czyli popularnej europalety, jak i tradycyjnej palety przemysłowej. Jeśli nie wiesz, na którą powinieneś się zdecydować, mamy nadzieję, że nasz artykuł omawiający oba rodzaje pomoże Ci w wyborze. Zapraszamy do lektury!

Paleta EUR

Można powiedzieć, że europaleta to takie Lamborghini wśród palet: jest licencjonowana, chroniona przepisami prawnymi, posiada specjalne atesty oraz cechuje się specjalnym oznaczeniem. Ponadto posiada dokładnie określone parametry dotyczące wielkości, rozmiaru oraz nośności, co umożliwia bezproblemowe dopasowanie i rozmieszczenie ich w transporcie. Nie ma się więc co dziwić, że paleta EUR świeci triumfy i jest tak chętnie wybieranym narzędziem logistycznym w różnych branżach. Oczywiście w parze z jakością wykonania i komfortem użytkowania idzie też adekwatna, czyli wyższa cena, w stosunku np. do palety przemysłowej.

Paleta przemysłowa

Paleta przemysłowa jest nieco podobna do europalety, ale przede wszystkim charakteryzuje się niższą jakością wykonania, a przy tym – niższą ceną. Z głównych zalet na pewno należy jeszcze wymienić duży wybór w kwestii wyglądu, ponieważ palety przemysłowe mogą się od siebie różnić wysokością, szerokością i długością. Ponadto są zdecydowanie lżejsze od europalet, więc też łatwiejsze w przenoszeniu. Zarówno paleta przemysłowa, jak i europaleta są wykonane z kostek wiórowych bądź drewnianych. W przypadku europalety jednak kostki będą identyczne, natomiast w palecie przemysłowej kostki mogą mieć różną wielkość – co można uzasadnić ich różnorodnym wyglądem ogólnym.

Europaleta a paleta przemysłowa – którą wybrać?

Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wszystko zależy od przesłanek, jakimi będziesz kierować się podczas zakupu – jeśli zależy Ci na niskiej cenie, postaw na paletę przemysłową, a jeśli jakość i atesty znaczą dla Ciebie więcej niż cokolwiek, wybierz paletę EUR. W dobrym skupie palet z pewnością znajdziesz tę odpowiednią dla siebie i swojego biznesu!