Dlaczego warto stosować eko rozwiązania?

30 maja 2019

Obserwując kolejne doniesienia lub zdjęcia, pokazujące stan degradacji środowiska naturalnego, można się po prostu przerazić. Wynika z nich, że natura coraz bardziej potrzebuje naszej pomocy i zaprzestania szkodliwej działalności człowieka. Podjęcie decyzji o wprowadzeniu proekologicznych zachowań w codziennym życiu stanowi obywatelski obowiązek. Jeżeli nadal chcemy korzystać z dobrodziejstw matki ziemi, musimy przejść na tryb eko.

Korzyści z bycia „eko”

Zalet związanych z ekologiczną postawą jest bardzo wiele. Oprócz oczywistych, związanych z dobrem środowiska naturalnego, są również te, z których możemy czerpać indywidualne korzyści. Pierwszą z nich jest nasze zdrowie. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że proekologiczna postawa, ma na nie bezpośredni wpływ. Weźmy pod uwagę przykład z dojazdem do pracy. Od tego, czy pojedziemy do niej samochodem, stojąc w korkach spalimy litry paliwa czy może skorzystamy z komunikacji miejskiej, roweru lub pójdziemy pieszo, zależy bardzo wiele. Biorąc pod uwagę fakt, że przekłada się to bezpośrednio na naszą kondycję i poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego, warto przynajmniej dwa razy w tygodniu zrezygnować z dojazdów autem.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zyska nie tylko środowisko naturalne, ale również nasze zdrowie. Wyobraź sobie sytuację, w której zamiast samochodu wybierasz komunikację miejską. Nie dojeżdżasz jednak bezpośrednio pod firmę, ale wysiadasz dwa przystanki wcześniej. Podliczamy korzyści? Po pierwsze Twój pojazd nie emituje spalin. Po drugie oszczędzasz pieniądze na paliwie. Wreszcie po trzecie poprawiasz swoją kondycję i zdrowie, ponieważ musisz przejść na piechotę odległość dzielącą Cię z przystanku do firmy. Teraz pomnóż wszystko przez ilość dni, w których pracujesz. Wynik nie robi wrażenia w kontekście jednego dnia, ale w skali roku jest to konkretna różnica.

Korzyści finansowe

Nic nie działa tak mobilizująco, jak korzyści finansowe. Po zastosowaniu kilku ekorozwiązań zaobserwujesz je szybciej niż sobie wyobrażasz. Możliwości jest naprawdę wiele. Ekologiczna żywność, zgaszona żarówka, zakręcony podczas mycia zębów kran, wyłączona z gniazda ładowarka czy meble z palet, potrafią generować kolejne korzyści dla Twojego portfela. Warto również pamiętać, że przykładowo każda jednorazowa reklamówka, może posłużyć nam kilkukrotnie. Biorąc pod uwagę fakt, że rozkłada się w środowisku około 400 lat, warto przemyśleć czy należy ją w ogóle kupować.

Podsumowanie

Ten artykuł nie miał za zadanie sprawić, aby każdy od dziś zrezygnował z wszystkich dotychczasowych czynności lub wymienił wszystkie meble na produkty z palet. Jego zamierzeniem było przypomnienie i uświadomienie o tym, że na naszej planecie jesteśmy tylko gośćmi i jeżeli chcemy, aby nasze dzieci i wnuki mogły w przyszłości zobaczyć Malediwy, Puszczę Amazońską lub popływać w morzu, warto przemyśleć pewne kwestie już dziś. Aby zmienić swoje nastawienie potrzeba jedynie trochę samodyscypliny. Jeżeli każdego dnia będziemy dokładać cegiełkę do poprawy i uskuteczniania ekologicznych nawyków, po czasie staną się one naturalne. Warto spróbować już dziś!