Kilka słów o recyklingu palet drewnianych

23 lutego 2018

OK – idziesz do skupu, kupujesz używaną paletę i wykorzystujesz ją w swojej firmie jako ważny element procesu logistycznego. A zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób trafia w takim odmienionym stanie do skupu? O tym, jak wygląda recykling uszkodzonej palety wykonanej z drewna, dowiesz się z tego artykułu. Zapraszamy!

Obowiązek prawny

Przede wszystkim należy wspomnieć, że poddawanie palet drewnianych (i innych opakowań transportowych) recyklingowi jest obowiązkowe, ponieważ wynika z rozporządzenia Ministra Środowiska z 27.09.2001 w sprawie katalogu odpadów. Wykorzystane palety zatwierdza się jako odpad o kodzie 15 01 03 (Opakowania z drewna). Nie można więc ich tak po prostu wyrzucić i zapomnieć. Jeśli jesteś posiadaczem takiej palety, pamiętaj o tym!

Recykling

Procedura recyklingu palet drewnianych polega na ich demontażu oraz naprawie – w zależności od stanu. Z racji tego, na początku palety poddaje się kategoryzacji pod względem ich poziomu zużycia oraz instalacji dwudziestu elementów, z których składa się paleta. Pod uwagę bierze się także jej wymiary. Przy właściwym rozmiarze oraz wytrzymałości paleta jest przekazana do powtórnego wykorzystania (bez konieczności naprawy). W innych przypadkach wyłącznie poziom zużycia decyduje o tym, czy paleta nadaje się do naprawienia czy do demontażu. Kompletnemu rozbiorowi podlegają te, w których liczba zepsutych elementów wynosi minimum osiem sztuk.

Na czym polega naprawa? Jej głównym założeniem jest wymiana zepsutych elementów oraz pozbycie się obluzowań poprzez wbicie dodatkowych gwoździ. Przeprowadza się ją ręcznie przy użyciu takich narzędzi jak np. młotek, łom czy piła. Zdemontowane części są segregowane na drewniane i metalowe. Te pierwsze – jeśli są w odpowiednim stanie i rozmiarze – są skupione w specjalnych pojemnikach i przekazane do naprawy innych palet. Z kolei metalowe elementy zbierane są selektywnie w oznakowanych pojemnikach na odpady.

„Nowe” palety przechowywane są do czasu skierowania ich do ponownego użycia. Następnie trafiają do odpowiednich firm zajmujących się ich sprzedażą lub skupem.