Naprawa uszkodzonych palet. Jak to wygląda w praktyce?

31 marca 2018

W ostatnim wpisie na blogu wspomnieliśmy, że aby uszkodzone palety mogły zostać powtórnie wykorzystane, muszą zostać poddane naprawie. Dziś rozwijamy ten temat. Na czym polega renowacja palet drewnianych? Sprawdzamy!

Naprawa zależy od uszkodzenia

Mówiąc najprościej, naprawa uszkodzonej palety polega na wyjęciu uszkodzonej części i zamontowaniu identycznej, ale sprawnej w jej miejsce. Należy robić to z ostrożnością, ponieważ nie wolno uszkodzić pozostałych elementów składających się na paletę. A jakie najczęściej uszkodzenia przypisuje się drewnianym paletom? Są to zazwyczaj zniszczenia natury mechanicznej spowodowane np. przez nieumiejętne poruszanie się wózkiem widłowym, jednak zdarzają się także palety złamane na pół, czego przyczyną jest za duży ciężar punktowy. Ponadto często można się spotkać również ze złamaniem desek dolnych i górnych, brakiem klocków i wsporników oraz zbutwieniem poszczególnych części. Palety, podobnie jak ludzie, z czasem ulegają również procesowi starzenia, ale to też można naprawić dzięki różnorodnym procesom wykonywanym w specjalistycznych zakładach naprawczych.

Jak wygląda naprawa uszkodzonych palet drewnianych?

Do naprawy uszkodzonych palet najczęściej wykorzystuje się zasoby ludzkie i ich umiejętności. Korzysta się przy tym z różnorodnych urządzeń manualnych, np. z młotów pneumatycznych, wycinarek czy podcinarek. Proces przywrócenia paletom ich świetności może się w takim wypadku wydawać bardzo czasochłonny i męczący, jednak naprawiona paleta w niczym nie może odbiegać od tych znajdujących się w obiegu – dlatego stawia się na precyzję, którą można osiągnąć jedynie z udziałem ludzkiej siły roboczej. Aby odciążyć nieco pracowników przy pracy, zakłady naprawcze coraz częściej decydują się na wsparcie w postaci specjalnych maszyn, np. regulowanych stołów z poziomymi, ostrymi piłami, które służą do cięcia metalu. Proces renowacji palety rozpoczyna się od dokładnego sprawdzenia jej stanu i określenia poziomu zniszczenia. Następnie uszkodzoną paletę należy położyć na stole po to, by usunąć z niej wszystkie metalowe oraz zniszczone części. Końcowym krokiem jest dobór nowych, sprawnych elementów i zbicie ich z resztą, najczęściej za pomocą maszyn pneumatycznych.