Jak kupować palety euro? Rady i wskazówki

29 stycznia 2018

Zastanawiasz się nad kupnem palety EURO do celów prywatnych lub biznesowych (logistycznych)? Zanim zdecydujesz się na konkretne sztuki, sprawdź koniecznie poniższe aspekty. Zapraszamy do czytania!

1. Wygląd

Nie ma znaczenia, czy kupujesz palety nowe czy używane – zanim zdecydujesz się na nie, zawsze precyzyjnie sprawdź ich wygląd. Nie kupuj tych sztuk, których ogólna prezencja zniechęca do samego korzystania z nich, a stan techniczny budzi wiele wątpliwości. Odrzuć palety posiadające widoczne zanieczyszczenia (np. zagrzybienie) oraz skrzywione wsporniki. Skontroluj także, czy znajdujące się w palecie odłupania pokazują więcej niż jeden gwóźdź. Z kolei paleta w dobrym stanie nie może posiadać widocznych odłupań wzdłużnic, ścięć narożników oraz frezów na górnych krawędziach dolnych desek. Palety cechujące się takimi wadami w ogóle nie powinny być sprzedawane. Najpierw należy wyeliminować wszelkie uszkodzenia, a jeżeli to niemożliwe – zutylizować wadliwe palety.

2. Oryginalność

Podczas wybierania idealnej dla siebie palety zapoznaj się z kartą oceny, która przedstawia jej cechy charakterystyczne. Oryginalna, licencjonowana paleta EUR i EPAL charakteryzuje się:

  • szczegółowo określonymi wymiarami (zarówno ogólnymi, jak i konkretnych części),
  • oznaczeniami na prawym i lewym wsporniku,
  • oznaczeniami obróbki termicznej ISPM15,
  • oznaczeniami obróbki fitosanitarnej ISPM15 na środkowym wsporniku,
  • oznaczeniami alfanumerycznymi na środkowym wsporniku według wzoru: NNN-R-MM (numer licencji
  • producenta-rok produkcji – miesiąc produkcji),
  • równymi cięciami wszystkich czterech narożników palety na całej wysokości.

Ponadto wilgotność nowej, oryginalnej palety nie może być wyższa niż 22%, a jej charakterystyczny szary kolor nie powinien mieć negatywnego wpływu na jej właściwości. Jeśli paleta nie spełnia wszystkich tych wymagań, oznacza to, że jest podrabiana – nie kupuj jej!

Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas kupowania palet, by nie zostać nabitym w butelkę. Aby mieć pewność korzystnych zakupów, wybierz sprawdzonego dostawcę, który cieszy się renomą i uznaniem w branży. Zapraszamy do Maxpal!