Kilka informacji o paletach niestandardowych

30 kwietnia 2018

Jeśli jesteś czytelnikiem naszego bloga, to doskonale wiesz, że drewniane palety EUR EPAL mają określone wymiary. Istnieje jednak taki wynalazek jak paleta niestandardowa, inaczej nietypowa. Czym się charakteryzuje? Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest paleta niestandardowa?

Jak sama nazwa może wskazywać, paleta niestandardowa ma nietypowe wymiary, a czasem rodzaj surowców, z których została wyprodukowana. Są produkowane na specjalnie życzenie klienta. Podobnie jak typowe paleta, doskonale nadaje się do pakowania, magazynowania oraz transportowania różnorodnych towarów. Palety drewniane nietypowe posiadają różne ułożenie desek, klocków, listew, nadstawek oraz innych elementów wymaganych dla bezpiecznego transportu produktu. Dzięki temu nadają się do pakowania artykułów o odmiennych wielkościach.

Dla kogo jest paleta niestandardowa?

Palety nietypowe z powodzeniem mogą być stosowane w firmach zajmujących się produkcją lub dystrybucją produktów, które nie mieszczą się na tradycyjnych paletach lub gdy produkt musi być zabezpieczony lepiej, niż zezwala na to paleta o powszechnym wymiarze. Mówiąc prościej, palety niestandardowe są kierowane do firm, które potrzebują drewnianego opakowania dostosowującego się do przewożonych towarów, a nie na odwrót.

Jakie wymiary mogą mieć palety nietypowe?

Przykładowe wymiary palet nietypowych to:

  • 1900×1100,
  • 1800×1200,
  • 2400×700,
  • 1140×980 (tzw. kontenerówki),
  • 1200×1200,
  • 1200×1000.

Co jeszcze warto wiedzieć o paletach niestandardowych?

Przy produkcji palet nietypowych najczęściej wykorzystuje się deski o grubości od 18 mm do 32 mm. Na życzenie mogą zostać poddane obróbce fitosanitarnej (fumigacja termiczna IPPC) oraz oznaczone poprzez wypalenie znaku IPPC. Ponadto palety mogą zostać wysuszone poniżej 20% wilgotności.