Euro paleta czy palety przemysłowe – które z nich wybrać na meble do domu?

25 sierpnia 2017

Meble wykonane z palet są w cenie – unikatowe, designerskie i co najważniejsze, niedrogie oraz możliwe do zrobienia samemu. Właśnie, jeśli chcesz stworzyć je samodzielnie, ale nie wiesz, czy zdecydować się na euro palety czy palety przemysłowe, spieszymy z wyjaśnieniem różnicy pomiędzy nimi.

Euro paleta

Euro-palety są licencjonowane, chronione przepisami, posiadają specjalny atest i są prawidłowo oznakowane. Dzięki temu wszelkie jej aspekty, takie jak wielkość, wymiary, wygląd czy trwałość (nośność) są ściśle określone i to czyni je świetnymi materiałami do wykorzystania na meble do domu. Mebel zrobiony z euro palet zawsze będzie świetnie się prezentował, ponieważ euro palety pasują po nałożeniu na siebie, bez względu na ułożenie poziome czy pionowe.

Palety przemysłowe

Palety przemysłowe również nadają się na meble, ale sprawa z nimi nie jest już taka oczywista i prosta. Mają bardzo podobny wygląd do euro palet, ale są mniej starannie wykonane. Mimo tego meble stworzone z palet przemysłowych wyglądają nawet jeszcze bardziej okazale i przynoszą więcej satysfakcji, że udało się je zrobić.
Palety przemysłowe mogą się od siebie nieco różnić wysokością, szerokością i długością. Wpływ na to ma głównie wielkość desek i kostek użytych do ich produkcji. Różnica ta może wynosić nawet od 0,5 do 1,5 cm. Warto zatem przed przystąpieniem do wykonywania mebli wszystko dokładnie wymierzyć, aby na końcowym etapie prac nie okazało się, że po przycięciu i przeszlifowaniu zabrakło gdzieś pół centymetra.

Co jeszcze? Weź pod uwagę także to, że euro-paleta waży trochę więcej niż paleta przemysłowa. Masz więc do wyboru meble bardziej zwarte i trwałe lub lżejsze i mniej zaawansowane konstrukcyjnie. Zarówno euro paleta, jak i paleta przemysłowa korzysta z kostek drewnianych lub wiórowych. W euro paletach kostki będą całe i odpowiednio sprofilowane, natomiast w paletach przemysłowych kostki mogą mieć różną wielkość.

Jaki jest zatem werdykt? Prawdopodobnie lepszym wyborem okaże się euro paleta, jednak tak naprawdę wszystko zależy od samego mebla: jego kształtu, wielkości oraz oczywiście przeznaczenia.